Betoniarnia POWER TEC służy do produkcji betonu towarowego oraz mieszanek betonowych w szerokim zakresie klas betonu wykonywanych z komponentów ogólnie dostępnych takich jak piasek, kruszywo, cement, dodatki, domieszki, woda. Instalacja może być sterowana automatycznie. Dozowanie odważnie czas mieszania i opróżniania odbywa się półautomatycznie lub ręcznie. Betoniarnia może pracować na placach budów, w zakładach prefabrykacji jako urządzenie indywidualne lub w zestawach maszyn i urządzeń wytwórni betonów. Budowa i zasady działania
Na budowę urządzenia składają się: mieszalnik, kosz zasypowy z wyciągarką, torowisko, zasuwa sterowana elektrycznie, konstrukcja wsporcza, sterownia. Betoniarnia CCM jest przystosowana do załadowywania, mieszania i rozładowywania materiału. Wnętrze zbiornika jest wyłożone wymiennymi żeliwnymi okładzinami termo-utwardzanymi o grubości 12 mm i twardości 300 HB. Podłużny wylot mieszarki uruchamiany pneumatycznie, możliwa ręczna obsługa wylotu mieszarki. Synchronicznie rotujące wały mieszarki wyposażone w 14-16 łopat mieszających, z wymiennymi okładzinami żeliwnymi o twardości 300 HB. Wały smarowane centralnie. Napęd poprzez przekładnie połączone z silnikiem pasami transmisyjnymi. System centralnego smarowania. Platforma mieszarki jest wykonana ze stali. Tor jezdny
Tor jezdny wykonany jest z dwóch segmentów, górnego, dolnego. Górna część toru wspiera się na mieszalniku i dolnym końcem mocowana jest na konstrukcji wsporczej. Na szczycie mieszarki zainstalowana jest wciągarka kosza zasypowego. Wciągarka wyposażona jest we własny hamulec oraz dwa wyłączniki krańcowe dolnego i górnego położenia kosza. Dolna część toru znajduje się w zagłębieniu pod kosz zasypowy. Kosz zasypowy
Kosz zasypowy wykonany jest z blach, w dolnej jego części znajduje się klapa opróżniająca. Opróżnianie kosza następuje przez osunięcie się klapy spustowej spowodowane krzywką toru jezdnego kosza. Kosz zaczepiony jest jednej linie. Wszystkie koła kosza łożyskowe ą na łożyskach toczonych i prowadzone są między półkami ceowników.
Opis działania betoniarki
Przed zasypaniem suchych składników do mieszalnika należy uruchomić mechanizm napędu mieszadeł oraz zamknąć zasuwę opróżniającą. po załadowaniu kosza składnikami uruchomiamy wciągarkę, która przetransportuje go w górne położenie toru, gdzie następuje automatyczne podanie ich do mieszarki.
Wysyp zawartości kosza następuje w ciągu 3 – 6 sek. Po 6 – 12 sek. od chwili rozpoczęcia wysypu z kosza składników zostaje podana odpowiednia doza wody odmierzonana na wodomierzu. Samo mieszanie składników betonu trwa nie dłużej niż 25 – 40 sek. W zależności od konsystencji masy betonowej, przy czym dla betonów ciekłych czas mieszania jest dłuższy niż dla gęsto plastycznych.
Gotowa masa betonowa po otwarciu zasuwy opróżniającej zostaje wygarnięta z mieszalnika do podstawionego odpowiedniego środka transportu. Wszystkimi zespołami wykonującymi odpowiednie czynności operuje operator z pulpitu sterowniczego przy pomocy przycisków.
Cały cykl wyprodukowania jednego zarobu masy betonowej nie powinien, przy mechanicznym wypełnieniu kosza trwać dłużej niż 45 – 60sek. w zależności od konsystencji betonu.
Cykl wydłuża się ponad podane wyżej przy ręcznym napełnieniu kosza, co w konsekwencji obniża wydajność betoniarki.